Dom w stylu rustykalnym – drewniane meble i niesamowity klimat
dom w stylu rustykalnym meble

Dom w stylu rustykalnym – drewniane meble i niesamowity klimat

Pełne ciepła i swojskie wnętrza rustykalne są marzeniem wielu osób zmęczonych nowoczesnym minimalizmem i wszechobecnym skandynawskim designem. Dom w stylu rustykalnym czy mieszkanie nie musi koniecznie znajdować się na terenach wiejskich. Równie dobrze możemy urządzić je w ten sposób w centrum wielkiego miasta. Jakie drewno dobrać, aby nadać przestrzeniom rustykalnego charakteru i czym charakteryzuje się ten styl urządzania wnętrz – oto najważniejsze wskazówki i cechy charakterystyczne.

Charakterystyka stylu rustykalnego

Nazwa stylu rustykalnego została wzięta z angielskiego słowa rustic, oznaczającego wiejskie lub swojskie. Został w pełni ukształtowany w Stanach Zjednoczonych, świeżo po uzyskaniu niezależności od Wielkiej Brytanii. Charakterystyczne stały się w tym okresie drewniane meble rustykalne, tworzone najtańszym kosztem, z materiałów znajdujących się pod ręką, pełnych niedoskonałości, sęków i słojów. Do dzisiaj to właśnie meble z litego drewna, takie jak stół Baronet wykonany z dzikiego dębu o niepowtarzalnym układzie słoi, są podstawą w wystroju wnętrz w stylu rustykalnym, których klimat dopełniają odpowiednio dobrane dodatki, jak tkaniny, ceramika czy akcesoria kuchenne, wykonane dawnymi metodami rzemieślniczymi, również z naturalnych materiałów.

Wnętrza kuchenne w stylu rustykalnym

Klimat rustykalny idealnie sprawdza się we wnętrzach takich jak kuchnia czy przestrzeń kuchenna połączona z jadalnią. Centralnym miejscem, przy którym zbierają się domownicy powinien być tutaj solidny, wygodny stół z dębowego drewna, jak model Lord wykonywany w odcieniach dębu bielonego, złocistego, dzikiego oraz postarzanego. Na jego szerokim i twardym blacie bez obaw można postawić gorące potrawy, a wygodne proporcje stołu sprzyjają długim rozmowom rodzinnym lub spotkaniom z przyjaciółmi. Meble dębowe na wymiar pozwalają na zagospodarowanie wnętrza w stylu rustykalnym niezależnie od jego rozmiarów, a ich solidność powoduje, że zostaną w naszym domu przez długie lata, a nawet będą służyć kolejnym pokoleniom.

Decydując się na wystrój wnętrz w stylu rustykalnym w kuchni, zadbajmy także o dodatki. Swojski charakter aranżacji podkreślimy kolekcją fajansowych lub glinianych garnków i talerzy na półkach, lampami stylizowanymi na naftowe zawieszonymi nad stołem, ozdobami z wikliny i innych naturalnych materiałów czy wiązkami przypraw, jak czosnek i papryka zawieszonymi przy kuchni.

Wnętrza dzienne w stylu rustykalnym

Styl rustykalny sprawdza się nie tylko w kuchni, ale także pomieszczeniach, które coraz częściej pełnią zróżnicowane funkcje w ciągu dnia, jak jadalnia, salon czy pokój dzienny połączony z kuchnią. To tutaj odpoczywamy, ale też pracujemy czy spędzamy czas z rodziną i przyjaciółmi. Podobnie jak w przypadku wnętrz kuchennych, w przestrzeni dziennej wprowadzimy styl rustykalny wykorzystując naturalne drewno i eksponując jego oryginalną urodę. Ekskluzywna ława w stylu rustykalnym CT007 w odcieniach dębu bielonego, starego, dzikiego lub złocistego dębu, pięknie dopełni wnętrze o wiejskim klimacie zestawiona nawet z nowoczesną sofą obitą naturalnymi materiałami, jak len czy filc. W dziennych przestrzeniach w stylu rustykalnym warto unikać nadmiaru kolorów, a postawić raczej na oryginalne faktury materiałów, z których wykonane będą dodatki dopełniające harmonijnie wystrój, jak wełna, bawełna czy wspomniany len. Zamiast dywanu na podłodze z drewnianych desek możemy wykorzystać kolorowe kilimy tkane z resztek materiałów zapewniających oryginalność wzoru. Na drewnianej ławie możemy natomiast położyć szydełkowe lub koronkowe serwetki, które nadadzą wnętrzu romantycznego klimatu.