Urządź swój dom w stylu loftowym
stół z litego drewna w stylu loftowym

Urządź swój dom w stylu loftowym

Styl industrialny nie wychodzi z mody, zwłaszcza w nowoczesnych apartamentach, które odznaczają się nietypową wysokością czy rozmiarami. To aranżacja wnętrz ceniona szczególnie przez osoby, które dobrze czują się w przestrzeniach o minimalistycznym, prostym wystroju, z dużą ilością pozostawionej otwartej przestrzeni i starannie dobranymi dodatkami, jak stoły czy oświetlenie. Jak urządzić wnętrze w stylu loftowym i jakiego rodzaju meble warto do niego dobrać – oto najważniejsze wskazówki.

Krótka historia stylu loftowego

Historia wnętrz industrialnych i loftowych sięga lat 50. XX wieku, kiedy na skutek recesji w Stanach Zjednoczonych na rynku nieruchomości pojawiło się mnóstwo opuszczonych fabryk i warsztatów w niskich cenach wynajmu. Skorzystali z tego przede wszystkim artyści w kolejnych dekadach, tworząc w nietypowych wnętrzach swoje pracownie, w których ważnymi detalami były pozostałości po oryginalnej funkcji budynków. W latach 60. i 70. lofty stały się już modnymi i snobistycznymi wnętrzami, gdzie zbierała się śmietanka artystyczna USA, jak w słynnej Fabryce Andyego Warhola.

Charakterystyczne cechy stylu loftowego

Oryginalny wystrój loftowy powstawał dzięki połączeniu artystycznych wizji z zachowanymi autentycznymi elementami dawnych fabryk czy warsztatów. Cechą charakterystyczną przestrzeni loftowej była przede wszystkim jej otwartość, brak ścian działowych między kuchnią, a salonem czy jadalnią. Funkcje przestrzeni były zaznaczone jedynie odpowiednimi meblami, jak stoły industrialne służące artystom do pracy czy jednocześnie jako stół w jadalni, wykorzystujące naturalne tworzywo, jak połączenie drewna i stali. Na ścianach najczęściej zachowywano oryginalne materiały, typu cegła czy beton, a nietypowe oświetlenie pomieszczenia zapewniają mu ogromne okna, czasem zajmujące całą jego ścianę.

Jak urządzić wnętrze w loftowym stylu?

Chcąc współcześnie urządzić swój dom lub mieszkanie w stylu loftowym, postawmy przede wszystkim na jego otwartość. Większość nawet nowo powstających budynków ma obecnie mieszkania, w których nie ma wyraźniej oddzielonej kuchni od przestrzeni dziennej, jadalni lub salonu. Wykorzystajmy to, dzieląc przestrzeń na wyraźne strefy. Drewniane loftowe stoły, tak jak np. model Duke ze stalowymi nogami i dębowym blatem o pięknej, oryginalnej fakturze wyznaczą przestrzeń jadalni, a ich solidna konstrukcja może stworzyć jednocześnie granicę między kuchnią, a pozostałą częścią obszernego pomieszczenia.

Urządzając dom w loftowym stylu, postawmy także przede wszystkim na oryginalne meble i oświetlenie. Loftowe stoły z litego drewna ze stalowymi nogami, jak model DT039 będą pięknie komponować się z wyszperanymi na targu staroci oryginalnymi elementami wystroju wnętrz. Umowny charakter przestrzeni pozwalają wyznaczyć stoliki kawowe, które można przenieść w dowolne miejsce, w zależności od potrzeb, tak jak model CT005.

Kolejny element niezbędny do stworzenia klimatu loftowego to lampy. W tym przypadku idealnie sprawdzą się produkty wykonane z aluminium, stali czy nawet betonu, które producent często stylizuje na oryginalne fabryczne oświetlenie. Ze względu na obszerność pomieszczeń loftowych, konieczne będzie oświetlenie nie tylko górne, ale punktowe, które również pozwala harmonijnie podzielić strefy mieszkań.